fbpx

Balon Turu Diyarı Kapadokya Gezisi

Balon Turu Diyarı Kapadokya Gezisi

Bizde tatil yapalım dedik ve bu yıl tekrar Kapadokya’ya gitmeye karar verdik. Tekrar gidelim dedik çünkü daha önce gerçekleştiremediğimiz balon ile uçmak için. Fethiye’den her gün Kamil Koç ile düzenli otobüs seferleri olmasına rağmen bizim tercihimiz özel aracımızla gitmekten yana oldu. Fethiye den sabahın ilk ışıklarıyla başlayan yolculuğumuz güller şehri Isparta ve meşhur gölü Eğridir gölü manzarasıyla Konya üzerinden Kapadokya oldu.

Isparta Komando Birliği
Isparta Komando Birliği

Kapadokya denen ya da duyduğunuz bölge Nevşehir’in coğrafi alanını da kapsayan, Çavuş’ in, Uçhisar,  Avanos, Ürgüp, Ortahisar, Kaymaklı ve Göreme dir. Göreme bu saydığımız bölgelerin merkezidir. Merkez Göreme olunca bölgedeki otellerin, restaurntların, hediyelik eşya sayan dükkanların, balon turundan, bölge turuna kadar tüm turları düzenleyen ofislerde burada yer alıyor.

Balon Turu Diyarı; Kapadokya Gezisi
Balon Turu Diyarı Kapadokya Gezisi

Biz de önceki gelişimizde ki yüksek fiyatları görünce bu kez www.tatil365gun.com adresinden konaklama+ balon turu(uçuşu)+bölge gezini kapsayan rehberli paket tur satın aldık. Göreme’yi panoramik olarak izleyebileceğiniz konumda ki otelimize yerleştik. Buradaki oteller tamamıyla bölge halkının çalıştırdığı, çok fazla oda sayısı olmayan, otantik birer aile işletmesi. Aslında insana otelde kalma hissinin yerine daha çok bir eve misafir olmuş hissini uyandırmakta. Balon Turu Diyarı; Kapadokya Gezisi ile ilk kez balon turu yaptuk.

Balon Uçuşu Öncesi Kahvaltı
Balon Uçuşu Öncesi Kahvaltı

Sabah balonla uçmak için saat 06.30 da otele gelen servis aracıyla diğer otelde kalan balon müşterilerini aldıktan sonra balon şirketinin uçuş öncesi misafirlerinin toplandığı ofise gittik. Burada yer ekibi balonu uçuşa hazırlarken sabah aç karınla uçuş yapmamanız ve soğukta beklememeniz için isteyen kahvaltı yapıyor isteyen sıcak içeceklerden içebiliyor. Balon hazır olduktan sonra tekrar balonun kalkış yapacağı alana bizleri götürdü.

Balon Uçuşu Öncesi Son Hazırlıklar
Balon Uçuşu Öncesi Son Hazırlıklar

Sepetin büyüklüğüne göre 8-16 veya 32 kişi aynı anda balon turunun keyfini yaşayabiliyormuş fakat bizim sepetimiz 16 kişilikti.

Balon Uçuşu Ve Kapadokya Manzarası
Balon Uçuşu ve Kapadokya Manzarası

Pilotun balona hidrojen gazı ile ateşlemesiyle havalanan Sıcak hava balonu ile uçarken Avonos, Açık hava müzesi, Uçhisar, Ortahisar ve Göreme’nin manzarası ayaklarınızın altında kalıyor. Zaman zaman peribacalarının arasından geçen balonlar yavaşça düz tarlalara iniş yapıyor. En azından bizim inişimiz yavaştı indikten sonra pilotla yaptığımız sohbette rüzgarın şiddetine göre daha sert iniş yaptıkları da oluyormuş.

Kapadokya Balon Turu
Kapadokya Balon Turu

Balonla uçuşunuzda adrenalin ya da heyecan arıyorsanız yanılıyorsunuz. 1 saat kadar havada kalıyorsunuz Fethiye Ölüdeniz de yamaç paraşütü yapmış biri olarak paraşütle uçtuktan sonra balonla uçmak fotoğraf çekme merakımda olmasa uykumu getirecekti.

Uçuş Sonrası Sertifika Töreni
Uçuş Sonrası Sertifika Töreni

Normal şartlarda 160 Euro ödemeniz gerekiyor fakat biz paket tur satın adlığımızdan 110 Euro’ya geldi. Düz tarlaya kurulan masa üzerinde yapılan şampanya ve sertifika töreni sonrasında servis sizi tekrar otelinize bırakıyor.

Sertifika Ve Şampanya Töreni
Sertifika ve Şampanya Töreni

Göreme manzaralı kahvaltımızdan sonra katıldığımız turla başlıyoruz bölgeyi gezmeye. İlk kez gideceklere ise tavsiyemiz rahat ayakkabı ve kıyafet giymeleri ve fotoğraf makinelerini unutmamalarıdır.

Balon Turu Diyarı Kapadokya Gezisi
Balon Turu Diyarı Kapadokya Gezisi

Göreme Açık Hava Müzesi

İlk durak yerimiz Göreme Açıkhava müzesi buraya girişi müze kart ile yapıyorsunuz. Karanlık kiliseye giriş yapmak isterseniz bu kilise için ayrı para ödemeniz gerekiyor. Onun dışındaki kiliseleri gezmek ise ücretsiz. İçeride ki yüzyıllık duvar resimlerini koruma altında olduğundan içeride fotoğraf çekmek yasak.

Göreme Peribacaları
Göreme Peribacaları
Fethiye Otelleri Tatil Paketleri
Fethiye Otelleri Tatil Paketleri 0538 920 9040

Zelve

1985 yılında Dünya Kültür Mirası listesinde alınan Zelve peribacalarının en iyi görüldüğü yerdir. Paşabağı yakınında bulunan Zelve de kiliseler ve eski yerleşim yerleri bulunuyor.

Kapadokya Paşabağ
Kapadokya Paşabağ

Paşabağ

Peribacaları arasında gezmek ve fotoğraf çekmek için oldukça ideal bir yerdir. Kapadokya sembol görseli peribacalarının oluşumu görebilirsiniz.

Avanos
Avanos

Avanos

Çömlek yapımı yakından görebildiğiniz hatta kendi çömleğinizi kendinizin yapabileceği birçok atölye bulunmakta. Kızılırmak’ın kırmızı çamurundan yapılan çömlekleriyle meşhur olmuş. Buradan sevdiklerinize hediyelik bir şeyler alabilirsiniz. Türkiye’nin ilk saç müzesini gezebilir, nehrin diğer tarafına sallanan köprü ile geçip hem ördekleri besleyebilir hem de çay keyfi yapabilirsiniz.

Uçhisar
Uçhisar

Uçhisar

Kapadokya bölgesinin zirvesi konumundaki Uçhisar kalesi aynı zamanda en güzel manzaraya da sahip. Çevresinde lüks butik otellerin bulunduğu Uçhisar dan peribacalarının oluşumunda büyük paya sahip Erciyes ve Hasanın manzarasını da görebiliryorsunuz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Yerin 8 kat altında bulunan fakat 4 katını gezebiliyorsunuz. İnerken kırmızı okları, çıkarken mavi okları takip ederek hafifçe eğilerek gezebiliyorsunuz. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören Kaymaklı yeraltı şehri Ihlara yolu üzerinde ve Nevşehir merkeze 20 km uzaklıkta yer alıyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

8 katlı Derin kuyu yeraltı şehrinin Kaymaklı yeraltı şehrinden farklı olarak uzun süre dışarı çıkmadan yaşayabilmeleri için erzak depoları, havalandırma bacaları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları yaparak alanlarını genişletmişler.

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Kapadokya bölgesinin en görülmesi gereken yerlerden bölge turlarının uğrak yeri Ihlara Vadisinde Melendiz çayının doğal güzelliklerini kaydetmek için fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. İnerken gözünüzü büyüten 380 basamaklı merdivenlerin aslında sizi muhteşem doğa güzelliğine götürdüğünü de hatırlatırız. İşin aslı bizde inerken bu kadar güzel manzara ile karşılaşacağımızı beklememiştik.

Turasan Şarap Fabrikası
Turasan Şarap Fabrikası

Turasan Şarap Fabrikası

Ürgüp gezimizde tarihi mekanları ve yıllar önce çekilen Asmalı Konak dizisinin mekanını gezdikten sonra son durağımız tüm turların uğrak yeri olan Turasan Şarap fabrikası oldu. Şarap üretim yerleri, meşe fıçıları arasında mahsenler ve depolama alanlarını gezdik. Üst katta ise isterseniz bu şaraplardan tadım yapabiliyorsunuz. Bölgeye özgü biraz pahalı hediye almak isterseniz bu tercihinizi burada kullanabilirsiniz. 

Kapadokya Desti Kebabı
Kapadokya Desti Kebabı

Kapadokya da nerede yemek yenir

Kapadokya’ nın yöresel yemeklerinden yiyebileceğiniz bir çok alternatif bulunmaktadır. Gün içinde bölge gezisinde olduğumuzdan aperatif yiyeceklerle günü geçirdik. Akşam yemekleri için Kapodokyanın meşhur çömlek kebabını ve Kapadokya bölgesine ait olmayan fakat orayla özdeşleşmiş olan testi (desti) kebabını yedik ve memnun kaldık. 

 

Yorum bırakın