fbpx

Tatil ve Sosyal Medya Bağımlılığı

Tatil ve Sosyal Medya Bağımlılığı

Ülkemiz ne yazıktır, tatilde sosyal medya bağımlılığı konusunda çok kötü performans gösteriyor. Yakın bir zamanda yapılan bir araştırma sonucuna göre, tatilde Instagram’ı en fazla kullanan ülke sıralamasında birinci konumdayız. Sosyal medyanın yaşamın bu kadar önemli bir gerçeği olması düşündürücüdür. Sadece Instagram değil, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda bu kadar fazla zaman geçiriyor olmak, aslında sosyalleşmeyi değil yalnızlığı çağrıştırmıyor mu?

Sosyal Medya Bağımlılığı
Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığı, insanların kendilerine ve ailelerine harcadığı zamanı son derece azaltıyor.
Bir seyahat sitesinin araştırma sonuçları, insanlarımızın sosyal medya davranışlarını çok güzel açıklıyor. Buna göre tatile çıkan insanların yüzde 88’i paylaşımlarını Facebook üzerinden yapıyor. Bu sonuç ülkemizi tatildeyken Facebook kullanımı sıralamasında Brezilya’nın (yüzde 90) arkasından dünya ikincisi yapıyor. Yani tatilde sürekli fotoğraf çekiyoruz ve bunları paylaşıyoruz.

Fethiye Otelleri Tatil Paketleri
Fethiye Otelleri Tatil Paketleri 0538 920 9040

Instagram kullanımı açısından sonuçlara bakılacak olursa ülkemiz yüzde 58 ile birinci sırada, yüze 52 ile Brezilya ikinci sırada, yüzde 34 ile İsveç üçüncü sırada. Yani açık ara ile Brezilya ile yarışıyoruz.
Twitter kullanımı bakımından da sonuçlar pek farklı değil. Ülkemiz yüzde 49 ile ilk sırada yer alıyor. Brezilya yüzde 34 ile ikinci sırada İspanya ise yüzde 28 ile üçüncü sırada.

Tatil Ve Sosyal Medya Bağımlılığı
Tatil ve Sosyal Medya Bağımlılığı

Gelelim haberleşme uygulaması olan WhatsApp uygulamasına. Sonuçlar pek de değişmiyor. Brezilya yüzde 72 ile birinci sırada, ülkemiz ise yüzde 64 ile ikinci sırada.
Kısaca tatilde sosyal medya araçlarının kullanımında ülkemiz Brezilya ile çekişirken, diğer ülkeler belli bir mesafeden bu iki ülkeyi izliyor.
Sosyal medya araçlarının ana işleyişi, insanların birbirleri ile iletişimi üzerine kuruludur. İnternet bugün bütün toplumların bel kemiği haline geldi. Kullanıcıların birbirleri ile gittikçe güçlü iletişim kurmaları ve birbirleri ile sürekli etkileşimde olmaları, ürünlerini ve hizmetlerini pazarlamak isteyen firmaların iştahını kabartmaktadır. Bugün insanların önemli bir kısmı, günlerinin neredeyse yarısını laptop, tablet veya akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarda internette dolaşarak ve sosyal medyayı kullanarak geçiriyor. Bu durum uzmanlar tarafından sosyal medya bağımlılığı olarak açıklanıyor.

Sosyal Medya Ve Tatil Rotaları
Sosyal Medya ve Tatil Rotaları

Sağlık açısından aşırı sosyal medya kullanımına bağlı davranış şekilleri, psikolojik ve sosyolojik bir tartışma konusu haline gelmiştir. İnsanların sosyal medyada bu kadar zaman harcamaları yerine, arkadaşlarına ve ailelelerine daha fazla zaman ayırmaları gerekmektedir. Aksi halde farkına varmadan, tatiller bile yalnızlığa mahkum olacak.

 

 

Yorum bırakın