fbpx

Check-in Yaptırmak

Check-in Yaptırmak

Check-in Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Hava yolları taşımacılığının güvenlik nedeniyle kendisine has bir takım uygulamaları bulunur. Yani otobüsle yada Tren ile yolculuk ederken olduğu gibi, biletimi aldım, kalkış saatinde orada olurum, araca biner yola çıkarım anlayışını uçağa binerken uygulayamazsınız. Uçakla yolculuklarda sadece bilet almanız ve uçuş saatinde hava alanında olmanız yeterli değildir. Bilet sadece o uçuşta yolculuk yapabileceğiniz anlamını taşımakta olup, uçuş saatinden belirli bir süre önce hava alanında olmanız, biletinizi check-in yaptırarak oturacağınız koltuk numarasını belirlemeniz ve varsa bagajınızı teslim ederek yolculuğa hazır olduğunuzu onaylatmanız gerekmektedir.

Check In Yaptirmak
Check in yaptirmak

Check-İn Kuralları

Check-in kısaca Hava yolları taşımacılığında bir biniş kartı uygulaması olarak tanımlanabilir. Uçak için bilet almış olsanız dahi bu kart olmadan uçağa binemezsiniz. Birçok firmanın hava alanı gişelerinde bilet alınan uçuş saatinden dış hat yolculukları için 60 dakika, iç hat yolculukları için ise 45 dakika öncesinde check-in işlemleri kapatılmakta olup hava alanına geliş saatinizi, hava alanı güvenlik taramaları için gerekli süreyi de hesaba katarak planlamanız oldukça önemlidir. Check-in Yaptırmak da Check-in kuralları kadar oldukça önemlidir.

Fethiye Otelleri Tatil Paketleri
Fethiye Otelleri Tatil Paketleri 0538 920 9040

Bu güvenlik aşamalarının yarım saat kadar sürebileceği, hava alanı girişinden hat girişlerine de 10-15 dakikada ulaşabileceğinizi hesaba katmanız gerekmekte. Yurt dışı seyahatleri için uçağın kalkış saatinden en geç 15-25 dakika önce, “uçuş kapısında” bulunmanız gerektiğinden check-in planlamanızı yaparken uçuş kapısına ulaşma sürecinin de yarım saat civarında olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer uçak biletinizi kredi kartı kullanarak aldıysanız, uçuş kapısında bu kredi kartını da yanınızda bulundurmalısınız. Ve en önemlisi her tür uçuşlarda yanınızda mutlaka bir kimlik kartı taşıyınız. Kimlik kartınız olmadan kesinlikle uçağa alınmazsınız.

Online Check In
Online Check İn

Online Check-İn Nedir ?

Online check-in, bileti alınmış uçuşlarda, biletin biniş kartına dönüştürülebilmesi amacıyla hava alanına gelmeden önce İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden ve cihazdan işlem yapabilme imkanını sağlayan hizmete verilen isimdir. Online check-in işlemi yapabilmek için rezervasyon numaranızı kullanmanız gerekmekte olup, Online check-in işlemleri, kalkış saatinden 24 saat önce başlatılmakta ve kalkışa 90 dakika kala sona erdirilmektedir. Online check-in işleminizi Firmaların Web sitesi üzerinden yapmanız mümkündür. Yine Bagajı olan yolcular için online check-in işlemi yaptırsalar bile bagajlarını teslim etmek için hava alanı şubelerini kullanmak zorundadırlar. Bu nedenle tüm yolcuların hava alanına geliş saatlerini buna göre planlamaları uygundur. Check-İn işlemi yaparak Biniş kartını elde etmiş tüm yolcular, bagajlarının bulunmaması durumunda, hava alanı güvenlik kontrollerinden geçtikten hemen sonra direkt olarak uçuş kapısına gidebilmeleri mümkündür. Firmaların Online check-in sayfaları Türkçe, İngilizce olarak hizmete sunulmuş olup, yolcuların akıllı cep telefonlarından, İnternet üzeri kişisel bilgisayar yada online check-in bankoları’ndan bütün bilet işlemlerini yapmalarına imkan sağlanmış durumdadır.

Yorum bırakın