fbpx

Paket Tur ile Tatil Yapmanın Avantajları

Paket Tur ile Tatil Yapmanın Avantajları

Tatil yapmak isteyen insanların, bir tatil firması veya seyahat acentesinden, yazılı bir sözleşme karşılığında konaklama, ulaştırma, yeme içme, çevre gezileri ve benzer hizmetler almalarına paket tur denmektedir. Paket turlar esas olarak en az 24 saatlik bir tatil süresini veya bir gecelik konaklamayı içerirler. Tatil paketleri en göze çarpan özelliği, tek bir fiyattan ve tek bir ürün olarak tüketicilere sunulmasıdır.

Kapadokya Balon Turu
Kapadokya Balon Turu

İnsanlar tarih boyunca hep tatil yapmak istemişlerdir. Ancak farklı hizmetlerin bir arada sunulduğu paket tur kavramı ilk olarak 1841 yılında İngiltere’de Thomas Cook tarafından uygulanmıştır. Bu sistem daha çok ödeme garantisine dayanan, Avrupa ülkelerindeki otellerde geçerli olan ve ulaşımın sadece demiryolu ile yapıldığı yolculuklarda geçerli olan bir sistemdi.

Paket turların bu ilk örneklerinde pek başarılı olduğu söylenemez. Çünkü,

Ulaştırma maliyetleri yüksekti

Ulaşım yeterince hızlı ve konforlu değildi

İnsanlar seyahatleri ile ilgili yeterli bilgilere kolayca ulaşamıyordu

İletişim imkanları kısıtlıydı

En önemlisi yeterli miktarda turizm pazarları yoktu.

Fethiye Otelleri Tatil Paketleri
Fethiye Otelleri Tatil Paketleri 0538 920 9040

 

Bugünküne benzer paket turlar asıl yirminci yüzyılın ilk yarısında başlamıştır denebilir. Ancak asıl gelişimini, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra göstermiştir. Bu dönemde bir yandan turizm pazarı genişlerken bir yandan da paket turlar cazip olmaya başlamıştır.
Paket tur sistemi yaygınlaştıkça, firmalar ve tüketiciler arasında anlaşmazlıklar da boy göstermeye başlayınca işin yasal boyutu göndeme gelmiş ve Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde yasal düzenlemeler yapılmaya başlamıştır. Bu konuda en son 2015 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, paket tur sözleşmelerinin uygulamasına yönelik esasları düzenleyen Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çıkarılmıştır.

Paket Tur Ile Tatil Yapmanın Avantajları
Paket Tur ile Tatil Yapmanın Avantajları

Bu yasal düzenlemeleri veya bunlar gibi bir isimle düzenlenmiş bütün sözleşmeleri kapsamaktadır. Yönetmeliğe göre sözleşme yapılmadan önce firmanın müşterilerine broşür verme, yolculuk öncesi bilgilendirme ve sözleşme düzenleme gibi yükümlülükleri bulunmaktadır.
Günümüzde paket turlar tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Üstelik erken ödeme imkanları tur fiyatlarını daha ekonomik duruma getirmiştir. Paket tur ile tatil yapmak tüketicilere birçok avantaj sağlamaktadır.

Paket Tur ile Tatil Yapmanın Avantajları

İşte bunlardan birkaçı:

Kısa süre içinde birden fazla yer görme imkanı var

Tüketiciler tatil süresince kişisel güven, garanti ve rahatlık elde eder

Maliyet olarak bireysel seyahate göre daha ekonomiktir

Tatil boyunca yapılacak harcamalar önceden bellidir

Bir rehber eşliğinde farklı insanlarla tanışma, paylaşma ve öğrenme imkanı sunar

Bunun yanı sıra paket turun hazırlanmasında tüketicinin bir katkısının olmaması, tur programında bir esneklik sağlanmaması ve her zaman birlikte hareket etmenin getirdiği bazı olumsuzluklar da yok değil.

 

 

Yorum bırakın