fbpx

Hostel Nedir

Hostel Nedir

Hostel kelimesi birçoğumuza yabancı geldiği gibi hayatımızda ilk kez duymuşuzdur. Oysaki Dünyada birçok insanın tercih ettiği konaklama sistemi Türkiye de yeni yeni gelişmekte ve bilinirliği artmaktadır.

Hostel, konaklama fiyatlarının hotellerden ve pansiyonlardan ucuz olduğu genellikle konaklamaya az para ödemek isteyen uzun süre seyahat edenler, öğrenciler, gezginler ve sırt çantalıların tercih ettiği, birçoğunun ortak kullanım alanında mutfağı da bulunan küçük hotellere denir.

Hostel için çokça sorulan sorular

Hiç tanımadığım kişilerle nasıl kalacağım ?

Hostellar da hiç tanımadığınız kişilerle kalmak zor olur düşüncesinin yerine farklı kültürle sahip gezginler ile tanışacağınızı, arkadaşlık kullanacağınızı düşünmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Konaklayacağınız hostellere göre değişiklik gösterse de bazen 8 kişi ile aynı odada bazen de 40-50 kişi aynı odada konaklayabilirsiniz. Hostelde konaklarken oda size ait değil yatak size aittir. Askeri koğuş tipi odalara ise dorm room adı verilmektedir. İşin zor yanı ise gece horlayanı, kendi kendine konuşanı, sarhoş gelip yatağını karıştıranı, osura osura yatanı, ter kokanı ile aynı odada konaklamanız.

Kızlar ve Erkekler aynı odada mı kalıyor ?

Birbirini tanımayan bayanların ve erkeklerin aynı odada kalması Türkiye de biraz tuhaf karşılansa da yurtdışında insanlar bu duruma pek takılmamaktadır. Hostellere göre farklılık göstermekle beraber sadece bayanların, sadece erkeklerin kalacağı veya karışık oda tipleri bulunmaktadır. Sonuçta herkesin ortak düşüncesi ucuz konaklama olduğundan kimse kimsenin pek umurunda olmaz.

Fethiye Hostel
Fethiye Hostel

Hostellerde ailecek kalabilirmiyim?

Dorm roomların yani çoklu odaların haricinde bazı hostellerde 4-6 kişilik küçük odalarda eşinizle, çocuklarınızla kalabilirsiniz.

Fethiye Otelleri Tatil Paketleri
Fethiye Otelleri Tatil Paketleri 0538 920 9040

Hostelde kalmak güvenlimi ?

Hosteller tabii ki de güvenlidir. Sizde takdir ederseniz ki hotelde bile konaklarken herkes güvenlik önlemini almaktadır. Sizde seyahate çıkmadan önce çantanız ve dolabınız için küçük kilit alabilirsiniz. Çünkü hostellerin hemen hemen hepsinde kişiye özel ufak dolaplar bulunmaktadır.

Hostel Nedir
Hostel Nedir

Hosteller temiz oluyor mu ?

Temizlik konusu tıpkı diğer konaklama işletmelerinde de olduğu gibi hostel’ den hostele göre değişiklik göstermektedir. Kalacağınız bölgede seçeceğiniz hostelın ne kadar iyi veya kötü olduğu anlamak için imkanınız varsa sosyal medya ortamında oluşturulan grupları takip etmek, internet yorumlarına bakmak yada hostel ortamını gözlerinizle gördükten sonra konaklayıp konaklamamaya karar vermektir. Günümüzde herkes aktif olarak sosyal medya kullandığından rahatlıkla tüm müşteriler şikayetlerini buralara yazdıklarından işletmelerde müşteri kaybetmemek için temizlik konunda daha titiz olurlar.

Fethiye Sakura Hostel
Fethiye Sakura Hostel

Çarşaflar günlük değişiyormu ?

Hostelleri bırak bazı hotellerde bile günlük çarşaf değişimi yapılmamadır. Tabii ki çıkış yapan müşteriden sonra çarşaf değişimi yapılmaktadır. Bazı hostellerde giriş yaparken size temiz çarşaf ve yastık kılıfı verebilirler bu duruma şaşırmanıza gerek yok çünkü insanın içi temizlik konusunda daha rahat eder. Çıkış yaparken çarşaf ve yastık kılıfını geri teslim etmeniz gerekmektedir.

Rahat rahat banyo yapabiliryormuyuz ?

Banyolar kalacağınız oda tipine veya hostele göre farklılık göstermektedir. Sonuçta banyo ve wc ler ortak kullanım alanıdır. Günlük temizlik yapılsa da sizden önce kullanan temiz bırakmayabilir her ihtimale karşı kendi terliğinizi ve kişisel bakım ürünlerinizi bulundurmanız daha iyi olur. Bazı odalarda banyolar içeride bazılarında dışarıda olabilirler.

Hostelde kahvaltı ve yemek olayı nasıl oluyor ?

Bazı hostellerde kahvaltı dahil konaklama yapabileceğiniz gibi bazı hosteller ise sadece yatak hizmeti vermektedir. Yada size kahvaltı dahil veya hariç fiyat alternatifi sunulmaktadır. Her şekilde yanınızda açlığınızı yatıştıracağınız yiyecekler bulundurmalısınız. Yemek konusuna gelinde gittiğiniz her ülke veya bölge ucuz olacak diye kural yok. Böyle durumlarda dışarıdan alacağınız yiyeceğinizi hostelın mutfağında pişirip yiyebilirsiniz. Sonuçta gezginsiniz ve ucuz tatil yapmak önemli.

Rezervasyon yaptırmak gereklimi ?

İnternet üzerinden hotel rezervasyonu yaptırdığınız gibi hosteller içinde hostelworld.com ve hostelbookers.com adreslerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Fethiye Sakura hostel rezervasyon için www.tatil365gun.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hostele girip çıkmanın zamanı varmı ?

Hostelden hostele farlılık göstermekle giriş çıkış saatleri bazılarında vardır. Genellikle giriş (check in)12:00-14:00 arası, çıkış (check out) ise10:00-12:00 arasındadır. Bazılarında böyle kural yoktur herkes kafasına göre takılır.

Hostelde kalmanın yada konaklamanın kuralları nedir 

*Sonuçta hotel odasında kendi başınıza kalmadığınıza göre saygılı olmak gerekir.

*Geç saatlerde odaya giriş yaparsanız gürültü yapmaktan ve ışığı açmaktan kaçının

*Oda içerisinde yemek yemek yasaktır. Bir şeyler atıştıracaksanız kokusuz yiyecekler olmasına özen gösterin.

*Duşları ve Wc ortak kullanım alanı olduğundan temiz bırakmalısınız. Sizden öncekinin temiz bırakmadığına rastlamanız gayet doğaldır. Kimse sizin kadar düşünceli olmayabilir.

*Yüksek sesli konuşmak, bağırmak, telefonla uzun süre konuşmamaya dikkat edin.

*Eşyalarınızı sağa sola dağıtmayın herkes aynı düşüncede olursa oda içerisinde adım atacak yer kalmaz. Düzenli insanlara saygısızlık yapmayın.

*Yemek yaptıktan sonra ortalığı toplamak, bulaşıkları yıkamak size aittir. Hotelde kalmadığınızı hatırlatırız.

*Duş yaptıktan sonra gayet rahat dolaşanlara rastlayabilirsiniz. Giyeceğiniz kıyafetinizi giydikten sonra duştan çıkın.

Yorum bırakın