fbpx

Fethiye de Gastronomi Turizmi

Fethiye de Gastronomi Turizmi

Son yıllarda insanları turizm faaliyetlerine yönelten nedenler arasında şehirlerin mutfak kültürlerini tanımak ve şehirler ile özdeşleşen yiyecek ya da içecekleri deneyimlemek gibi faktörler yer alıyor. Bu nedenle her geçen gün gastronomi turizmi dediğimiz yöresel yiyecek ve içecekleri tatma üzerine gerçekleştirilen turizm aktiviteleri de aynı oranda artış gösteriyor.

Söz konusu ülkemizde yapılan gastronomi turizmi olduğunda ise özellikle Fethiye gibi tatil noktaları birbirinden lezzetli yiyecek ve içecekleri ile dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçi akınına uğruyor. Buna göre Fethiye’de gastronomi turizmi denildiği zaman akla ilk gelen yöresel yiyecek ve içecekleri merak edenlere en popülerleri üzerinden birkaç örneklendirme yapılabilir.

 

Üfelemeç Çorbası
Üfelemeç Çorbası

Fethiye’de Gastronomi Turizmi

Fethiye’de gastronomi turizminin bu denli popüler olmasındaki ilk nedenin birbirinden lezzetli çorbaları olduğu söylenebilir. Zira pek çok yerde ufalamaç ya da üfelemeç olarak bilinen ölemeç çorbası, Fethiye’ye gelen herkesin sık sık denemek istediği tatlar arasında yer alıyor. Fethiye’de en az ölemeç çorbası kadar popüler olan bir diğer çorba çeşidi tingil çorbasıyken soğan, biber ve bulgur ile hazırlanan bu çorba da son derece lezzetli Fethiye yemekleri içerisinde bulunuyor.

Arapaşı Çorbası
Arapaşı Çorbası

Fethiye’de gastronomi turizminin nedenleri arasında birbirinden leziz yemek çeşitleri de yer alıyor. Haşlanmış yumurta ile yapılan yumurta bohçası, haşlanmış tavuk ile hazırlanan arapaşı, kemikli kuşbaşı etler ile hazırlanan et kapama, buğday ile yapılan keşkek ve bulgurlu etli patlıcan yemeği bölgede en çok tercih edilen yöresel yemekler arasında bulunuyor.

Fırında Kapama Yemeği
Fırında Kapama Yemeği

Fethiye’ye gastronomi turizmi için gelen ve daha farklı tatlar denemek isteyenler, soğan, yeşil biber, domates ve bulgur ile hazırlanan bulgurlu domatesin tadına bakabilir. Turp otu, nar ekşisi ve sarımsak ile hazırlanan sündürme ise özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgisini görüyor.

 

Fethiye De Gastronomi Turizmi
Fethiye de Gastronomi Turizmi

Fethiye’de gastronomi turizmi yapan gezginler, pek çok yabani ot ile hazırlanan yemekleri de fazlasıyla beğeniyor. Kıyışak, körmen, labada, ebegümeci, çımkışak, nünü, ecibici, eşek turpu, kokulu ot, gayazak ve yabani otlar kullanılarak pişirilen yemeklerden olup yiyen herkesin tadını damağında bırakıyor.

Tüm bunların yanı sıra Türkiye’nin en meşhur böreklerinden birisi olan leğen böreği ve yumurtalı bir tatlı olan döndürme tatlısı ise yine bölgeye gelen turistlerin tercih ettiği yiyecekler arasında bulunuyor.

 

Yorum bırakın