fbpx

Yolumuz Tekrar Fethiyeye Düşünce

Yolumuz Tekrar Fethiyeye Düşünce

Yıllarda geçse insan bir süre sonra hatıralarında yer eden yerleri tekrar görmek istiyor. Benim için Fethiye de böyle bir yer. Uzun süre sonra bu kez tatil için Fethiye’nin yolunu tutuyoruz.

Ölüdeniz Flamingo Hotel
Ölüdeniz Flamingo Hotel

Dalaman hava alanına indikten sonra kiraladığımız araç ile Fethiye ‘ye varıyoruz tabii Türkiye’de ilk kez para ödediğim Göcek tüneline 4.50 TL. ödedikten sonra. Ölüdeniz de ki Flamingo otelimize yerleştik. Otelimizde ilk dikkatimizi çeken hurma ağaçları arasındaki yemyeşil bahçesi, güler yüzlü personeli ve pırıl pırıl odalarıydı.

Fethiye Paspatur Çarşısı
Fethiye Paspatur Çarşısı

Fethiye de gençliğimin geçtiği yerleri gezmeye başlamıştık. İlk uğradığım yer şehir merkezindeki Paspatur çarşısı oldu. 25 yıl önce evlerin olduğu mekanlar şimdi ise birer hediyelik eşya, baharatçı dükkanı, restaurantların ve barların olduğu turistik çarşı olmuş.

Yolumuz Tekrar Fethiyeye Düşünce
Yolumuz Tekrar Fethiyeye Düşünce

Evimizin alışverişini yaptığımız kapalı pazar yerinin bir bölümü tamamen değişmiş, balık taşının çevresindeki dükkanlar birer lokantaya dönüşerek kendi balığını tezgahlardan seçip pişirttiğin sisteme dönüşmüş. Tabii ortam farklı olunca bizde akşam yemeğimizi burada yemeye karar verdik.

Fethiye Otelleri Tatil Paketleri
Fethiye Otelleri Tatil Paketleri 0538 920 9040
Fethiye Sahili
Fethiye Sahili

Yıllardır gezdiğimiz yürüyüş yaptığımız kordon almış başını gitmiş gitmekten yorulduğumuz Çalış plajına varmış. Her yer çay bahçesi ve restaurant olmuş kısaca Fethiye’nin çehresi tamamen değişmiş.

Fethiye Ölüdeniz Tekne Turu
Fethiye Ölüdeniz Tekne Turu

Sabah kahvaltımızı yaparken üzerimizde gezen yüzlerce paraşüt Fethiye’nin yada Ölüdeniz’ in turizmde önemli yer olduğunu bize bir kez daha kanıtlıyordu sanki. Tekne turuna katılmak için plaja gittiğimizde bir arkadaşın yanımıza gelerek yamaç paraşütü yaparmısınız diye sorması da düşüncemizi tastiklemiş oldu.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü 0539 646 6460
Ölüdeniz Yamaç Paraşütü 0539 646 6460

Yıllar önce annemin bu uçanları gördüğünde deli işi bu oğlum dediği yamaç paraşütü ile uçmak için bizde rezervasyon yaptırdık tabii 3 gün sonrasına. Bu kadar yoğun olduğunu bilenler daha önceden yer ayırttırıyormuş. Nereden bileceğiz ki biz giderken çok az kişi uçuyordu şimdi bu iş ayrı bir sektör olmuş. Yolumuz Tekrar Fethiyeye Düşünce yıllar önce uçtuğum Butterfly Paragliding şirketine geldik. Babadağ yamaç paraşütü ve Fethiye tüplü dalış rezervasyonu yaptu

Hisarönü
Hisarönü

Hisarönün de barlar sokağında yürürken bir anda kendimi İngilternin sokaklarında yürüyor zanettim. Yabancı isimlerin yer aldığı dükkanları, yabancı müziklerin sokaklara kadar taştığı barları ve ingilizce insanları görünce hayretimi saklayamadım. 

O yıllarda adını bile duymadığımız Saklıkent’e düzenlenen jeep safari turuna katıldık. Otele gelen üzeri açık araçla çıktığımız yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Tabi bu tura katılacaklara tavsiyem ıslanmasını istemediğiniz ne varsa (telefon, cüzdan, kamera) korumanızda fayda var. Bu tur bizim bildiğimiz turlara benzemiyor herkes birbirini ıslatıyor, yoldan geçerken çocuklar su döküyor eğlenceli bir tur sizi bekliyor.

Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

İki dağın arasında yer alan Saklıkent kanyonu doğal güzelliği, buz gibi suyu, akarsuyun yanı başındaki restaurantları,  heyecan sevenlere bungee jumping ve mini rafting aktivitesi ile tam bir turizm alanı olmuş.

Fethiye Kordon
Fethiye Kordon

Uzun yıllar sonra geldiğim Fethiye’yi bu kadar güzel ve değişmiş bulunca ayrılmakta zor oluyor tabii. Tekrar gelmek ümidiyle bu şirin ilçeden yine anılarımla ayrılıyorum.

 

Yorum bırakın