fbpx

Afyon Gezisi ve Afyon Gezi Rehberi

Afyon Gezisi ve Afyon Gezi Rehberi

Afyon tatili bizim için şifalı termal sularda rahatlama, yoğun geçen iş  hayatımızdan biraz olsun uzaklaşırken lezzetleriyle de ün yapmış Afyon şehrini ve çevresini gezmekti. Erken rezervasyon avantajından faydalandığımız hotelimize giriş yaptıktan sonra ilk işimiz sıcak su havuzuna girmek oldu.

Afyon Frig Vadisi
Afyon Frig Vadisi

Enerjik sabah kahvaltısından sonra şimdi sıra Afyonda gezilecek yerleri görmekti. Kaldığımız hotel konum itibari şehir merkezine yakın olduğundan bizde önce hotelimize yaklaşık 60 km uzaklıkta olan Frig vadisinden başladık. Anadolu’nun ilk kuyumcuları, müzik aletlerinden flütün mucidi, sanatkar,  güçlü bir uygarlık olan Friglilerin kayalara oydukları figürlerde o döneme ait öyküler görebiliyorsunuz.

Afyon Frig Vadisi
Afyon Frig Vadisi

Oldukça geniş alanı kaplayan bölgede gezerken yer yer göreceğiniz tüf kayalıkları size Kapadokya’yı anımsatacaktır. Tabii şimdilik vadi çevresinde konaklama yapacağınız hoteller yok bunun için Afyonda ki hotelleri veya Eskişehir de ki hotelleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Fethiye Otelleri Tatil Paketleri
Fethiye Otelleri Tatil Paketleri 0538 920 9040

Birde küçük Kapadokya’yı andıran Frig vadisinde sıcak hava balonu turu yok fakat Türk Hava Kurumu tarafından yapılan deneme uçuşlarında hava şartları ve görsellik olarak Kapadokya ile benzerlik gösterdiğinden önümüzde yıllarda Afyon balon turu faaliyetlerinin de başlayacağının müjdesini sizlere verebiliriz. Belki sizin Afyon tatilinize kadar balon turu faaliyetleri başlar ve Frig vadisinde balon turu keyfini doyasıya yaşarsınız.

Frig Vadisi
Frig Vadisi

Frig vadisi gezimizde en çok dikkatimizi çeken yerlerden biride Yazılıkaya köyündeki Anıt’ ın günümüze kadar gelmiş olmasıydı. Yaklaşık 15-16 metre yüksekliğindeki Midas Anıtının dim dik ayakta kalmasından dolayı bölgeye aynı zamanda Midas Kenti ya da Midas City denmektedir.

Afyon Sucuk Ekmek
Afyon Sucuk Ekmek

Sonra ki durağımız tabii ki de öğle yemeği için sucuk ekmek yiyeceğimiz yer oldu. Afyona kadar gelmişken sucuk yemeden olmazdı. Zaten şehir merkezine girdiğiniz anda birçok sucuk satan restaurant  veya cafe görebileceğiniz gibi sucuktan yapılan bir çok ürünü de tadabilirsiniz.  Haaa yok ben sucuk yemek istemiyorum diyorsanız haşhaşlı pidenin de tadına bakabilirsiniz.

Afyon Gezisi Ve Afyon Gezi Rehberi
Afyon Gezisi ve Afyon Gezi Rehberi

Günün yorgunluğunu ancak termal havuzda atacağımızdan hiç şüphemiz yoktu. Bu yüzden öğlen sonu keyfini havuzda çıkarmaya devam ettik.  Akşam yemeğinden sonra yorgun düşsek te yarın gezilecek yerlerin planı çoktan yapılmıştı bile.

Afyon Şehitlik
Afyon Şehitlik

İkinci gün ilk uğradığımız yer Afyon merkeze 15-16 km uzaklıkta yer alan Vatanı Yunan işgalinden kurtararak Büyük Taarruzda Şehit düşen Subay ve Mehmetçikler anısına yapılan Şehitlik oldu. Burada gezerken oldukça duygulanmamak elde değil. Afyon’a yolu düşen herkesin mutlak görmesi gerek yer diyebiliriz.

Afyon Gezisi Ve Afyon Gezi Rehberi
Afyon Gezisi ve Afyon Gezi Rehberi

Afyonkarahisar Kalesine çıkıp şehir manzarasını izlemek isteyenler 500 tane merdiven çıkacaklarını şimdiden belirtelim. Manzara sonuçta Afyon manzarası, bizim gibi kaleye çıkmadık demezsiniz.

Afyon Ulucami
Afyon Ulucami

Tarihe meraklı olanlar için Afyon şehir merkezinde bulunan 1272-1277 yıllarında  Afyon Sancak Beyi Sahip Ata Nusreddin Hasan tarafından Mimar Emir Hac Bey’e yaptırmış olduğu Ulu Camii ‘yi gezebilirsiniz. O dönemde yapılan işçiliğe hayret etmemek imkansız. Ulu camii aynı zamanda 40 adet direk üzerine inşa edildiği için bölgede ‘’40 direkli Camii’’ olarak ta biliniyor.

Afyon Kaymağı
Afyon Kaymağı

Afyon tatili dönüşünüzde ne alsak diye düşünmeye pek gerek yok. Hemen hemen her yerde takı toka vb. şeyler zaten var. Sizde bizim gibi sucuk, kaymak ve pişmaniye en makul olanı nihayetinde boğaza hitap ettiği için geçerliliği yüksek. Bizim Afyon da ki termal tatilimizde izlenimlerimiz bu kadar.

 

Afyon Frig Vadisi Sıcak Hava Balonu
Afyon Frig Vadisi Sıcak Hava Balonu

Afyon bölgesinde konaklama yaptığınız zamanlarda Afyon merkeze 45 km uzaklıkta yer alan Ayazini Köyü Frig Vadisi bölgesinde Balon Turu yapabilirsiniz. Sabahın ilk ışıkları ile Emre gölü üzerinde yapılan Afyon Frig vadisi sıcak hava balonu turlarına katılabilirsiniz. Afyon Frig vadisi sıcak hava balonu turu ortalama 45 dakika sürmektedir. Balon turu sonrası göl çevresinde yer alan köy mekanlarında kahvaltı yapabilir. Doğa yürüyüşü ve bisiklet turu ile gezinti yapabilirsiniz. Afyon Frig vadisi sıcak hava balonu fiyatları 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 yılları hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yorum bırakın