fbpx

Fethiye de Mistik Turizm

Fethiye de Mistik Turizm

Gizemli ve büyüleyici noktalara yapılan bir tür turizm çeşidi olarak da bilinen mistik turizm, ülkemizde her geçen gün daha popüler bir hale gelmektedir. Türkiye’nin en popüler turistik bölgelerinden birisi olan Muğla’da yer alan Fethiye ise son yıllarda mistik turizm denildiğinde göz alıcı doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkmayı sürdürmektedir.

Buna göre Türkiye’nin en ünlü mistik turizm noktalarından birisi olan Fethiye’yi ziyarete gelmeleri halinde gezip görebilecekleri farklı mistik gezi duraklarını öğrenmek isteyenlere özel olarak derlenen mistik gezi yerlerine bir göz atmaları tavsiye edilebilir.

Fethiye De Mistik Turizm
Fethiye de Mistik Turizm

Fethiye Kral Mezarları

Fethiye şehir merkezinde yer alan Fethiye Kral Mezarları, pek çok kaynakta Amintas Kaya Mezarları olarak da bilinmektedir. Döneminin en önemli yapılarından birisi olan Amintas Kaya Mezarları, bu özelliği ile en meşhur mistik turizm adresleri içerisindedir.

Fethiye Otelleri Tatil Paketleri
Fethiye Otelleri Tatil Paketleri 0539 920 9040

İşlenmeye son derece yatkın kayalarla meydana getirilen mezarlar, Likyalılar döneminde statüsü yüksek olan ünlü kişiler adına yaptırılmıştır. Ahşap kirişlere benzeyen oymaları ile ilginç bir görünüme sahip olan mezarlara daha yakından bakıldığında ise devasa büyüklüklerine hayran kalınmaktadır.

Fethiye De Mistik Turizm
Fethiye de Mistik Turizm

Kayaköy

Fethiye’de mistik turizm için ziyaret edilebilecek olan Kayaköy, eski bir Rum köyü olarak tanınmaktadır. Beş bin yıllık tarihi ile bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kayaköy, günümüzde pek çok kişi tarafından hayalet köy şeklinde de adlandırılmaktadır. İlk önce Rumlar ve sonra da Trakyalılar tarafından terk edilen Kayaköy, devasa tarihi ile her sene yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

Afkule Manastırı
Afkule Manastırı

Afkule Manastırı

Denizden ortalama 400 kilometre kadar yukarıda bulunan ve dik bir yamaca kurulmuş olan Afkule Manastırı, Fethiye mistik turizm noktaları arasında üst sıralarda yer almaktadır. Muhteşem bir deniz manzarasına sahip olan manastır, özellikle Kayaköy’e kadar gelenlerin mutlaka gezip görmeleri gereken yerler arasındadır.

Elefterios ismindeki ünlü bir keşişin, gözlerden ırak bir hayat yaşamak istediği için inşa ettirdiğine inanılan Afkule Manastırı, Fethiye’deki en önemli tarihi eserlerden birisi olarak şöhretini korumaktadır. Girişlerin tamamen ücretsiz olduğu Afkule Manastırı’na akşam saatinde gelinmesi halinde ise enfes bir deniz manzarasının görülebileceği de ek olarak belirtilebilmektedir.

 

Yorum bırakın